بانک پاسارگاد
تاریخ انتشار: چهارشنبه 1 می 2019 | 11:15 ق.ظ
خروجی‌های ایجاد محرمیت بین خانواده و معلم/ مواجهه کریمانه در پرداخت مطالبات
خروجی‌های ایجاد محرمیت بین خانواده و معلم/ مواجهه کریمانه در پرداخت مطالبات گروه جامعه ــ دكترای فلسفه تعلیم و تربیت ضمن برشمردن خروجی‌های ایجاد محرمیت بین خانواده و معلم بر ضرورت مواجهه کریمانه با معلمان تأکید و تصریح کرد: در برآورده کردن نیازهای معیشتی معلمان باید برخوردی کریمانه داشت و علاوه بر تأمین نیازهای مادی، درصدد احیای جایگاه و تبیین مقام تربیتی وی که با هیچ پرداخت ریالی قابل مقایسه نیست نیز برآمد.

حجتالاسلام والمسلمین علیرضا صادقزاده قمصری، دكترای فلسفه تعلیم و تربیت در گفتوگو با ایکنا؛ به تبیین راهکارهای ارتقای منزلت اجتماعی معلمان و تقویت جایگاه آنان در جامعه پرداخت و گفت: به معلم در آموزههای دینی به منزله مربی نگریسته شده است نه صرفا شخصی که به آموزش علوم و مهارتهای مختلف میپردازد. بدین جهت ابتدا باید در انتخاب معلم و جذب آنان به مقولههایی فراتر از استعدادهای علمی آنان توجه کرد. نظام اجتماعی زمانی میتواند در جهت ارتقای شأن معلم گام بردارد که بهترین نیروها در جامعه به حرفه معلمی علاقهمند و جذب شوند.

وی ایجاد زمینههای ارتقای صلاحیتهای معلمان را از دیگر مواردی برشمرد که باید بدان توجه داشت و گفت: نه تنها در دورههای کوتاهمدت و ضمن خدمت، بلکه باید زمینههای تحصیل و فراگیری آموزشهای متنوع برای معلمان مهیا باشد تا همواره علم آنان به روز شود و زمینه ادامه تحصیل برایشان مهیا باشد.

حجتالاسلام صادقزاده قمصری سنجش صلاحیتهای معلمی از سوی مسئولان بالادستی را نیز القای حس ارزشمندی و مورد توجه بودن به معلمان دانست و گفت: موضوع رتبهبندی معلمان به شرطی که به درستی اجرایی شود، میتواند در این زمینه بسیار تأثیرگذار باشد.

رئیس کمیته مبانی نظری سند تحول بنیاد آموزش و پرورش بر ضرورت نقشآفرینی معلمان در نظام آموزشی تأکید و تصریح کرد: احساس حس ارزشمندی در معلمان و ارتقای جایگاهشان در جامعه وابسته به نقشآفرینی در نظام آموزشی نیز هست، اگر معلم صرفا با نگاه مجری نگریسته شود نمیتواند جایگاه واقعی خود را در جامعه بازیابد. در زیرنظام برنامه درسی سند تحول بنیادین نیز از معلم به منزله فردی که در برنامه ریزی درسی باید نقشآفرینی جدی داشته باشد یاد شده است. معلم باید در برنامهریزی، اجرا، ارزشیابی و اصلاح برنامه نقش داشته باشد نه آنکه صرفا مجری دستور بالادستیها باشد.

خبر جدید  دیدار مسئولان امور مساجد با مراجع عظام تقلید

حجتالاسلام صادقزاده قمصری دوشغله بودن را آفتی برای حرفه معلمی خواند و گفت: معلمان باید به حدی به لحاظ مادی تأمین باشند که دغدغهای جز رسیدگی به امور علمی و تربیتی دانشآموزان نداشته باشند و بتوانند ساعتی پس از پایان کلاسهای درس در مدارس و در جمع دانشآموزان حضور داشته باشند تا فارغ از نمره، کلاس و درس بتواند به لحاظ تربیتی تأثیرگذار و در مقام معلمی به بهترین نحو بروز و ظهور یابد؛ در چنین شرایطی است که جامعه و خانواده از برکت نقش معلم بهرهمند میشوند و به عمق اهمیت جایگاه وی در سلامت جامعه پی میبرند.

وی بر ضرورت مواجهه کریمانه با معلمان تأکید و تصریح کرد: اگرچه رسیدگی به مشکلات معیشتی معلمان از اهمیت بالایی برخوردار است اما نباید در جامعه به نحوی تبلیغ شود که اجر معلمان صرفا حقوق مادی آنان تصور شود. معلمی شغل انبیا است و تأمین مسائل معیشتی وی را نباید به نحوی دنبال کرد که عموم مردم گمان کنند دینی به معلم ندارند. اگر در تعریف حق و حقوق معلمان صرفا به مسائل مادی بسنده و درصدد رفع آن برآییم، خانواده احساس دین به معلم نخواهد کرد و گمان میکند که معلم در برابر خدمتی که ارائه میدهد حقوق دریافت میکند. پس در برآورده کردن نیازهای معیشتی معلمان باید برخوردی کریمانه داشت و علاوه بر تأمین نیازهای مادی وی درصدد احیای جایگاه و مقام تربیتی وی که با هیچ پرداخت ریالی قابل مقایسه نیست نیز برآمد.

خبر جدید  احیای ارزش‌های اخلاقی در گروی آبادانی مساجد است

دور هم جمع شدن معلمان باعث ترس مسئولان اجرایی نشود

دكترای فلسفه تعلیم و تربیت ایجاد انجمنهای صنفی به منظور تعامل و همافزایی معلمان را نیز از اهمیت بهسزایی برخوردار دانست و بیان کرد: این تعامل هم میتواند به تبادل تجربه و هم رسیدگی معلمان به امور و نیازمندیهایشان بیانجامد؛ چرا که این قشر بهتر از هر گروه دیگری میتوانند به نیازهای خود رسیدگی کنند. دور هم جمع شدن معلمان نباید ترس و واهمهای برای برخی مسئولان اجرایی کشور داشته باشد. ارتقای منزلت اجماعی معلمان نیازمند ایجاد زمینههای اعتماد است؛ اگر مسئولان به معلمان اطمینان داشته باشند، به تبع آن خانوادهها نیز از معلمان به عنوان افرادی معتمد که میتوانند در زمینههای تربیتی یاریگر آنان باشند، یاد میکنند.

وی از خانوادهها نیز خواست تا رابطه صمیمیتری با معلمان داشته باشند و گفت: معلم میتواند در حل بسیاری از مشکلاتی که خانوادهها با فرزندانشان دارند یاریرسان باشند. این ظرفیت تعاملی در معلمان وجود دارد که با ایجاد رابطه صمیمی با دانشآموزان به احصای نیازها و علاقهمندیهای آنان بپردازند و ضمن اینکه پل رابطی بیل والدین و دانشآموزان باشند، بتوانند راهکارهای ایجاد ارتباط گرم و صمیمی بین والدین و دانشآموزان را به آنان اموزش دهند. معلم میتواند امین خانواده باشد به شرط آنکه خانواده به درک ظرفیتها و توانمندیهای معلمان رسیده باشد. اعتماد خانواده به معلم و ایجاد محرمیت سبب میشود دانشآموزان نیز به تبع والدینشان احساس نزدیکی بیشتری به آموزگاران خود پیدا کنند.

خبر جدید  تمایل روستاییان به شهرنشینی ناشی از تعریف نادرست منزلت اجتماعی است

وی خواستار نگاه جامعتری نسبت به تکریم مقام معلم شد و گفت: درگیر شدن رسانهها و دستگاهها به یک هفته محدود در اردیبهشتماه به بیان مسائل معلمان، اگرچه در جای خود ارزشمند است اما کافی و اثرگذار نیست و نیاز بدان داریم تا مقام معلم را همواره به عنوان رکن رکین نظام اجتماعی گرامی بداریم تا این امر به فرهنگی عمومی بدل شود. اصحاب رسانه باید نگاه متفاوتتری نسبت به معلم داشته باشند و درصدد معرفی جایگاه معلم از طریق ساخت فیلم، سریال، چاپ کتاب، نمایشنامه و … برآیند و موفقترین و ارزشمندترین آنان را به صورت دائم به جامعه معرفی کنند.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از معلمان توانمند و جهادگر قابلیت تبدیل به الگو را دارند، اظهار کرد: برای ارتقای جایگاه و منزلت اجتماعی معلمان و بزرگداشت مقام آموزگار، نیازی به اجرای سیاستهای کلان نیست همین که واقعیت فعالیت وعملکرد آنان به ویژه مواردی که از روحیه ایثارگری و از خودگذشتگی بیشتری برخوردار هستند، را به جامعه معرفی کنیم، ساز و کارهای ایجاد باور عمومی را مهیا کردهایم.

انتهای پیام


منبع :: http://www.iqna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , , ,