بانک پاسارگاد
تاریخ انتشار: جمعه 11 دسامبر 2020 | 21:56 ب.ظ
در کشور ۱۲۸۰ مرکز اقامتی معتادان درحال فعالیت هستند
در کشور ۱۲۸۰ مرکز اقامتی معتادان درحال فعالیت هستندمدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت:۱۲۸۰ مرکز اقامتی معتادان در کشور وجود دارد که در این مراکز خدمات مختلف درمانی، بهداشتی و آموزشی ارایه می‌شود.

شعار سال: فرید براتی سده امروز (۲۰ آذر) در حاشیه بازدید از مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد نور امید استان قزوین اظهارکرد: در سازمان بهزیستی از ۱۵ ماه پیش طرحی به نام مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد آغاز به کار کرده است که در آن خدمات درمان و پس از درمان در زمینه حمایت‌های اجتماعی، آموزشی و شغلی صورت می‌گیرد.

وی افزود: در سال گذشته چند استان به صورت پایلوت این طرح را آغاز کرده اند و قرار است این مراکز تا پایان این ماه به صورت متمرکز در تمامی استان‌ها راه اندازی شوند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در ادامه گفت: مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد نور امید استان قزوین هم یکی از این مراکز است که امیدواریم تا روز افتتاح مشکلات آن برطرف شده و خدمت رسانی را به نحو مطلوب انجام دهد.

خبر جدید  افزایش حاشیه‌نشینی با شیوع کرونا؛ نگرانی از تشدید آسیب‌های اجتماعی

براتی با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های سازمان بهزیستی برای پیشگری و درمان اعتیاد اظهارکرد: در سازمان بهزیستی بحث‌های مختلفی را در زمینه پیشگیری، درمان و فعالیت‌های بازتوانی دنبال می‌کنیم که امیدواریم نتایج مطلوبی را داشته باشد.

وی اظهار کرد: در موضوع پیشگیری برنامه سازمان به صورت اجتماع محور صورت می‌گیرد که به وسیله آن در مراکز آموزشی، مهد‌های کودک، مدارس دانشگاه ها، ساختمان‌های اداری واحد‌های صنعتی برنامه‌های پیشگیری انجام می‌شود که در این طرح ۱۸ میلیون نفر خدمات دریافت می‌کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: در مهد‌های کودک آموزش به اولیا و مربیان برای نحوه برخورد مناسب اولیا با فرزندان به منظورپیشگیری از مصرف مواد انجام می‌شود که امیدواریم اثر مثبتی در روند تربیتی فرزندان داشته باشد.

براتی سده با اشاره به دیگر اقدامات سازمان بهزیستی در زمینه پیشگیری از اعتیاد اظهارکرد: در ۵۰۰ محله حاشیه شهر طرحی به نام “پازک” اجرا می‌شود که هدف آن مقابله با اعتیاد زنان و کودکان است.

خبر جدید  آزادی ۱۳۰ هزار زندانی در سه دهه گذشته

وی با اشاره به اینکه طرح “کیان” هم در اداره‌های دولتی برای پیشگیری از اعتیاد انجام می‌شود، اظهارکرد: سامانه خط ملی اعتیاد خدمت دیگری است که مخاطبان می‌توانند با آن تماس بگیرند و خدمات مشاوره‌ای را در زمینه اعتیاد دریافت کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور افزود: در حوزه درمان در سازمان بهزیستی در حال حاضر ۱۲۰۰ مرکز سرپایی، ۱۲۸۰ مرکز اقامتی وجود دارد و در مراکز ماده ۱۶، ۲۸ هزار نفر خدمات دریافت می‌کنند.

براتی سده با اشاره به فعالیت‌های بازتوانی اظهارکرد: ۲۵ مرکز توانمندسازی برای معتادان بهبود یافته راه اندازی شده است که مکانی برای زندگی ندارد و علاوه بر اسکان خدمات آموزشی هم دریافت می‌کنند.

وی در ادامه گفت: طرح “مدیریت مورد” طرح دیگری است که در سازمان بهزیستی انجام می‌شود و هدف از آن پیگیری تیم مددکاری از شرایط شغلی، محل زندگی و خانواده‌های معتادان درمان شده است.

خبر جدید  بهزیستی برای ممعانت از ورود «کودکان کار» به خیابان‌ها چه می‌کند؟

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: مراکز “موبایل ون” خدمت دیگری است که به وسیله آن یک دستگاه اتومبیل ون در محل تجمع معتادان حضور می‌یابد و در آنجا خدمات بهداشتی و پزشکی ارایه می‌دهد.

به گزارش سایت سازمان بهزیستی، مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اظهارکرد: متاسفانه ویروس کرونا در روند خدمات گذاری، مصرف مواد و تغییر الگوی مواد اثرگذار بوده است و امیدواریم با ریشه کن کردن این ویروس مشکلات کاهش یابد و بتوانیم به نحو مطلوب تری در این زمینه خدمت رسانی کنیم.

شعار سال با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا،تاریخ انتشار:۲۱آذر۱۳۹۹،www.isna.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , ,