بانک پاسارگاد
تاریخ انتشار: شنبه 22 دسامبر 2018 | 11:21 ق.ظ
جایگاه عشق و عقل در مدار زندگی موفق/ مسئولان بانی جرم نباشند!
جایگاه عشق و عقل در مدار زندگی موفق/ مسئولان بانی جرم نباشند!گروه جامعه ــ یک پژوهشگر و استاد دانشگاه با بیان اینکه هیچ انسان عاقلی امروز ازدواج نمی‌کند مگر با عشق، گفت: مبنای شروع یک زندگی امروز عشق است، اما ادامه آن با عقل تداوم دارد و امکان ندارد که تنها با عشق یک زندگی در مدار موفقیت حرکت کند.

اسماعیل محمدی، استاد دانشگاه و شاگرد پیتر دراکر، بنیانگذار مدیریت مدرن، در گفتوگو با ایکنا؛ در پاسخ به سوالی مبنی بر معیار اسلام در ازدواج و جایگاه مسائل مالی و اقتصادی در این امر الهی گفت: ما در قرآن داریم که برای ازدواج یک اصل قائل شوید و آن، همکفو بودن یعنی مثل هم بودن است؛ اگر این همکفو بودن را برای هم تعریف کنیم بسیاری از مسائل حل میشود. همکفو بودن یعنی یک انسان ثروتمند نمیتواند با یک انسان فقیر و یا برعکس ازدواج و زندگی کند و اگر هم ازدواج کند در آیندهای نه چندان دور قطعا گرفتار برخی از مشکلات خواهند شد که به دلیل همین فاصله طبقاتی و عدم کفویت یکدیگر است.
وی افزود: همکفو بودن یعنی داشتن شرایط فرد مقابل در حد معقول؛ همکفو نبودن تحصیلی، اقتصادی و امثال اینها فاصلههای زیادی را در زندگی ایجاد میکند که پر کردن این فاصلهها برای دو طرف سخت و دشوار است و باعث میشود که افراد بجای پرداختن به اصل زندگی دغدغه اصلیشان پر کردن این فاصله و عدم کفویت یکدیگر باشد. ما نمیتوانیم این مسائل را توجیه کنیم، اما برای آن راهحل داریم.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: امروز میبینم که مجلس اعلام میکند، چند میلیارد تومان بودجه برای ازدواج تصویب شده است، این عالی است، اما وقتی که آن را تقسیم میکنند به هر جوانی کمتر از ۵ میلیون تومان میرسد و این ناراحت کننده است. من سال ۱۳۵۶ زمانی ازدواج کردم که سرباز بودم و سه ماه حقوق سربازیام را که مجموعا پنجهزار و ۸۰۰ تومان بود پسانداز داشتم؛ با این سه ماه پول سربازی یک ازدواج مرفه داشتم و تمام وسایل مورد نیاز را هم با همان حقوق سربازی خریدم و این یک معیار است. اما امروز استاد دانشگاه هستم و حقوقم چیزی حدود ۴ میلیون تومان است؛ اگر سه ماه ۴ میلیون تومان پس انداز کنم چیزی حدود ۱۲ میلیون تومان خواهم داشت که با ۵ هزارتومان آن روزها فاصله بسیار زیادی در ظاهر دارد؛ اما امروز آیا میتوان با این مبلغ یک جهیزیه خرید؟ آیا میتوان ازدواج کرد؟ قطعا نمیتوان لذا باید معیارها را متعادل کرده و به روز کنیم. فرار از ازدواج به خاطر ضعف مسائل اقتصادی، بدبینی به خداست
وی تأکید کرد: ما نمیتوانیم به یک جوان ۵ یا ۱۰ میلیون تومان وام بدهیم و بعد انتظار داشته باشیم که با شرایط خاصی که برای آنها تعریف کردهایم یک ازدواج راحت داشته باشند. اما همین مسائل هم راهکار دارد و یکی از دغدغههای اصلی من هم این است که اگر چنین اتفاقی رخ میدهد سعی میکنم آن را با همکاری واسطهها انجام دهم. واسطه میتواند نقش موثری در کمک و تحقق ازدواج جوانان داشته باشد. جوانان باید این نکته را مد نظر قرار دهند که فرار از ازدواج به خاطر ضعف مسائل اقتصادی، بدبینی به خداست؛ همانطور که امام صادق (ع) می فرمایند: «هرکس از ترس تهیدستی ازدواج را ترک کند، به خدای عزوجل گمان بد برده است». یا خداوند عز و جل در این خصوص میفرماید: «اگر تهیدست باشند خداوند از فضل خود توانگرشان میسازد»؛ و در جای دیگری هم میفرماید: «وَأَنکِحُوا الْأَیَامَی مِنکُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَإِمَائِکُمْ إِن یَکُونُوا فُقَرَاءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ؛ «مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را؛ اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی نیاز میسازد؛ خداوند گشایش دهنده و آگاه است».
شاگرد پیتر دراکر، بنیانگذار مدیریت مدرن در ادامه گفت: در روایات است که خداوند سه هزینه زندگی را یقینا تقبل خواهد کرد و آن را از رحمت خودش به بنده خواهد داد؛ که یکی از آنها ازدواج است. همانطور که در سوره طلاق میفرماید: «وَیَرزُقهُ مِن حَیثُ لا یَحتَسِبُ وَمَن یَتَوَکَّل عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسبُهُ …» یعنی: «و او را از جایى که گمان ندارد روزى مى‏دهد؛ و هر کس بر خدا توکّل کند، کفایت امرش را مى‏کند؛ خداوند فرمان خود را به انجام مى‏رساند؛ و خدا براى هر چیزى اندازه‏اى قرار داده است» و مثالهای عینی بسیاری برای این حقیقت دیدهایم. خداوند آنچنان این مسئله را درست میکند که انسان متعجب میماند. هشدار به مسئولان: بانی جرم نباشید
وی با تاکید بر اینکه در این امر والدین باید کمک کننده باشند تا ازدواج جوانان محقق شود، بیان کرد: مهمتر از این نکته آن است که دولت دغدغهاش ازدواج جوانان باشد. یک جوان زمانی که به سن ازدواج میرسد اگر شرایط ازدواج را برای او فراهم نکنیم او را گرفتار درد و رنج کردهایم. جوانان همانطور که به غذا برای زنده ماندن نیاز دارند به ازدواج هم فراتر از این نگاه نیازمند هستند. این هشدار را به همه کسانی که در این حوزه مشغول و مسئول هستند میدهم که اگر جوان به خاطر عدم شرایط مناسب ازدواج نکند و به گناه بیافتد تمامی کسانی که این شرایط را برای آنها فراهم نکردهاند در این گناه سهیم و بلکه بانی این جرم هستند.
محمدی اضافه کرد: در قدیم میگفتند که یک اتاق را برای عروس و داماد درست کنید که مدتی در آن زندگی کنند؛ این به معنای امروزی داشتن یک اتاق به تنهایی نیست و به این معنی است که پدر و مادرها سعی کنند حداقل شرایط ممکن را برای داشتن یک سرپناه و خانه برای جوانانشان فراهم کنند. قطعا شدنی است به شرط آنکه در ابتدای زندگی توقعات را کمی پایین بیاوریم و برای شروع از پایین شروع کنیم تا به بالا برسیم. تقاضاها معقول باشد نه محدود
این استاد دانشگاه تصریح کرد: باید توجه کنیم که تقاضاها معقول باشد نه محدود؛ یک اصل کلی در این موارد وجود دارد و آن این است که هیچکسی امروزه ازدواج نمیکند صرفا برای اینکه غذای شبش را تهیه کند و یا امور روزمرهاش را تامین و یا با فردی خوش بگذراند، هیچ انسان عاقلی امروز اینگونه ازدواج نمیکند؛ لذا مبنای شروع یک زندگی امروز عشق است، اما ادامه آن با عقل تداوم دارد. امکان ندارد که تنها با عشق یک زندگی در مدار موفقیت حرکت کند؛ دلیل آن هم روشن است چراکه بعد از مدتی دغدغهها یکی پس از دیگری نمایان میشوند و بر عشق غلبه میکنند و حتی آن را کمرنگ میکنند؛ لذا در این مواقع عقل باید حاکمیت داشته باشد. اما سوال اینجاست که چرا نباید این عقل را از اول وارد زندگی کنیم که عشق و عقل دست به دست هم در مسیر زندگی حرکت کنند.
محمدی اظهار کرد: جوانان ما برای موفقیت در امر ازدواج باید دوربینی داشته باشند. ویژگی مشترک انسانهای موفق دوربینی است. باید فرصتها را پیدا کند و مورد استفاده قرار دهد. اقتصاد در ازدواج اقتصاد آنی نیست و اگر جوان نتواند در جلسات خواستگاری، خود و آینده خودش را توجیه نکند، بهتر است که ازدواج نکند.
انتهای پیام
منبع :: http://www.iqna.ir

خبر جدید  اعتراض رسمی و غیررسمی نمایندگان سمن‌ها/ وزیر کشور تا انتهای مراسم ماند و گوش کرد
0/5 (0 نقد و بررسی)