بانک پاسارگاد
تاریخ انتشار: جمعه 26 جولای 2019 | 11:41 ق.ظ
امید به زندگی معتادان با حرفه‌آموزی در مرکز درمانی اخوان
امید به زندگی معتادان با حرفه‌آموزی در مرکز درمانی اخوانمرکز درمانی اخوان میزبان هزار و۴۰۰ معتادی بود که به آخرین مرحله از زندگی خود رسیدند بطوریکه چیزی برای از دست دادن نداشتند حال این مرکز با اصرار به برگشت سلامتی این معتادان دارد که امید به زندگی را با حرفه آموزی به آنها تزریق می‌کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا- مریم حضرتی، شروع اعتیاد با کشیدن مواد یا خوردن قرص صورت می‌گیرد ابتدا تفریحی و بعد دوای درد و در انتها برای ادامه زندگی. اما اعتیاد بیماری است و باید درمان شود چرا که نه فقط به خود و سلامتی خود آسیب می‌رساند بلکه سلامتی روحی تک تک افراد خانواده را به خطر می‌اندازد. باید کسانی که دستشان می‌رسد برای این مسئله چاره‌ای بی‌اندیشند تا ریشه این بیماری از جامعه امروزی ریشه‌کن شود. کمپ‌های مختلف مجوز دار و بدون مجوز برای درمان و ترک اعتیاد ایجاد شده است که آن‌هم نیاز به بررسی بسیاری دارد. اما سازمان بهزیستی استان تهران اقدام به راه‌اندازی مرکز ترک اعتیادی کرده تا در فازهای متفاوت و با روش‌های درمان مختلف معتادان را از این زندگی آلوده‌ای که برای خود ساخته‌اند نجات دهد. این مرکز ترک اعتیاد که ابتدا در سال ۹۲ راه‌اندازی شد خارج از تهران است، مرکزی که اصرار به سلامت اجباری معتادان دارد. این کمپ محلی برای معتادان متجاهری است که بیشتر از تهران و اطراف تهران جمع‌آوری شده‌اند. این کمپ آسایشگاه‌های مختلفی در پنج فاز دارد که هر کدام از بخش‌ها با موضوعات متفاوت برای روحیه و سلامتی معتادان برنامه‌ریزی دارد. سالهاست با این موضوع روبرو بودیم که هیچ معتادی خوب نخواهد شد و برخی از آنها به محض رهایی از کمپ‌های ترک اعتیاد دوباره با حضور در جامعه به سمت مواد رو می‌آورند و فقط تعداد اندکی از آنها با مشغول شدن به کار و تصورات پریشانی که از این بیماری داشتند از آن دوری می‌کنند. اما با توجه به این برنامه‌ریزی‌هایی که این کمپ برای همه معتادان حاضر در آن دارد آیا دوباره احتمال این دارد که به سمت مواد کشیده شوند؛ که یکی از مددجویان در پاسخ به این سوال عنوان می‌کند: ما در این کمپ بخش (درمان مورد) داریم به اینصورت که پس از طی کردن مراحل ترک اعتیاد و پس از ترخیص بیمار همچنان پیگیر ادامه فعالیت‌های فرد در جامعه خواهیم بود. پس یکی از مزایای این کمپ می‌تواند پیگیری ادامه فعالیت‌های فرد در جامعه پس از ترخیص باشد که این حالت امنیت بیشتری به خانواده به وجود می آورد. این کمپ با ظرفیت پذیرش هزار و ۸۰۲ نفر، اکنون هزار و ۴۹۰ نفر را در خود گنجانده است که هزار و ۲۳ نفر تحت درمان و ۳۶۴ مددجو هستند. کمپ اخوان که به فازهای مختلف تقسیم شده در فاز اول که با نام سلامت بیمار است، بیماران را با متادون تحت درمان قرار می‌‌دهند. در فاز دوم که بزرگترین مجموعه این کمپ محسوب می‌شود با هشت سالن آسایشگاهی گروه جوانان ۱۸ تا ۲۵ سال را در خود جا می‌دهد و فاز سوم که ظرفیت ۴۰۰ نفر را داراست به غربالگری می‌پردازد. شاید در فاز چهارم است که معتادانی که علاقه‌مند به کتاب بودند را دوباره با کتاب آشتی می‌دهند و یا معتادانی که علاقه‌ای به کتاب نداشتند را با وجود کتابخانه‌ای با ظرفیت ۳۷۲ نفر و حدود سه هزار و ۵۰۳ کتاب؛ با کتاب پیوند می‌دهند. اما در آخرین فاز نیروی امید به زندگی است که مددکاران این مرکز به معتادان تزریق می‌کنند، یعنی در فاز پنجم که ۳۱۲ نفر گنجایش دارد دارای کارگاه حرفه‌آموزی برای معتادان است که افراد به آموزش مهارتی می‌شوند تا بتوانند پس از ترخیص از این مرکز دوباره یک زندگی و کار جدیدی را شروع کنند در حقیقت  همین حرفه‌ها آموزی است که امید را به آنها تزریق می‌کند. در این مرکز علاوه بر خدمات ارائه شده، آموزش‌های دیگری از جمله مهارت‌های خانواده، زندگی و کارگاه‌ مشاوره‌های انگیزشی را به معتادان ارائه می‌کند.
 
مرکز اخوان طوری توانسته روند درمانی معتادان را طوری مدیریت کند که بسیاری از معتادان متجاهر ترخیص شده، پس از اینکه وارد جامعه می‌شوند با یک برنامه‌ریزی خاص و با کنترل صحیح افراد متخصص و خبره‌ در این مرکز زندگی عادی خود را با امید به آینده شروع کنند. انتهای پیام/۴۰۴۶/
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

خبر جدید  دومین دورهٔ انتخاب تسهیلگران اجتماعی بنیاد برکت برگزار شد
0/5 (0 نقد و بررسی)